Technologický pokrok po prvé: Odhalí všetky vnútorné chyby Kováčňa zakúpila ultrazvuk za 180-tisíc eur

Zdielať

14. Aug 2017   Aktuality

HKS Forge v Trnave čelí každý rok novým výzvam. Jej partneri – okrem iných aj známe automobilky – kladú na výkovky do svojich automobilov vysoké požiadavky. Svoje nároky tak zvyšujú aj nakováčňu.

Zlepšiť technologické postupy museli v Trnave najnovšie pre spoluprácu s japonskou automobilkou. Jednou z posledných podmienok Japoncov voči Trnavčanom bola kontrola vnútorných chýb vo výkovkoch. „Nášmu partnerovi sme prisľúbili stopercentnú kontrolu valcovaného hriadeľa, ktorý pre neho momentálne dodávame v objeme 120-tisíc kusov ročne,“ hovorí technológ údržby Juraj Kapusta. „S predchádzajúcim dodávateľom nebola automobilka spokojná práve pre chýbajúcu vnútornú kontrolu, problémom chceli tentokrát predísť, preto nás požiadali o riešenie,“ vysvetľuje Juraj Kapusta.

Sondy vo vani
Manuálna vnútorná kontrola by bola pre kováčňu veľmi zdĺhavá, vyčleniť by na ňu museliniekoľko zamestnancov aniekoľkých nových pracovísk. Preto sa obrátili na firmy, ktoré konštruujú a dodávajú technológie na kontrolu vnútorných poškodení a vyžiadali si plne automatizovanú technológiu. Pri nej pracuje jeden zamestnanec, ktorý vkladá výkovky do zariadenia, a to ich následne skontroluje, vyhodnotí a vytriedi podľa toho, či sú chybové alebo nie sú. A ako presne táto technológia funguje? Vysvetľuje Juraj Kapusta. „Výkovok príde do kontrolnej vane s kvapalinou. Na presných miestach, v stenách tejto vane, sa nachádzajú ultrazvukové sondy. Sú to tri páry sond, ktoré výkovok skontrolujú presne tam, kde si to náš odberateľ vyžiadal. Výkovok sa točí okolo svojej osi a ultrazvuk zisťuje, či sú v ňom chyby. Ak sa lúč ultrazvuku odrazí, znamená to, že narazil na vnútorné nedostatky.“

Náročné zmeny a pozitívne výsledky
Vnútorné chyby výkovku nie sú viditeľné ľudským okom, skontrolovať ich dokáže len ultrazvuk. Pre trnavskú kováčňu je tento technologický proces úplnou novinkou, ktorú však hodnotia pozitívne. „Spolupráca s významnými zákazníkmi posúva naše hranice stále dopredu. Takúto istú skúsenosť sme zažili aj s americkou spoločnosťou. Bol to náročný partner, ktorý nám dával stále nové požiadavky a splniť ich, nebolopre nás vôbec jednoduché. Dnes to však hodnotíme veľmi pozitívne,“ objasňuje Juraj Kapusta. Trnavská kováčňa HKS Forge má tohtoročnú spoluprácu zazmluvnenú na 120-tisíc kusov výkovkov ročne. Budúci rok sa má objemy výroby pre japonskú automobilkuzvýšiť dvojnásobne.

FOTO: Výkovok – valcový hriadeľ
Komentár: Odhaliť vnútornú chybu v tomto valcovom hriadeli sa okom nedá, dokáže to jedine technológia s ultrazvukom.

Výrobné firmy, univerzita a akadémia vied prepájajú svoje kvality

Kto môže kováčni pomôcť v oblasti výskumu? Ako by sme dokázali zamestnať viac šikovných študentov?…

Prečítať viac Zdielať

Oheň a treskot mašín. Študenti spoznali našu výrobu.

Mladí vzdelaní ľudia sú budúcnosťou každého hospodárskeho podniku a takýchto zamestnancov…

Prečítať viac Zdielať

Všetky aktuality

Najnovšie články

Výrobné firmy, univerzita a akadémia vied prepájajú svoje kvality

6. 11. 2019

Kto môže kováčni pomôcť v oblasti výskumu? Ako by sme dokázali zamestnať viac šikovných študentov? A ako dokážu spolupracovať priemyselné firmy?

Prečítať viac   Zdielať

Oheň a treskot mašín. Študenti spoznali našu výrobu.

19. 9. 2019

Mladí vzdelaní ľudia sú budúcnosťou každého hospodárskeho podniku a takýchto zamestnancov potrebujeme aj v kováčni. Aj preto sme sa tento rok zapojili do programu Automobilovej junior akadémie, ktorá podnecuje záujem mladých ľudí o štúdium techniky.

Prečítať viac   Zdielať

Pozrieť všetky články