Technologický pokrok po druhé. Silu mužov šetrí presýpač Vyvezú ich výťahom a šup do zásobníka

Zdielať

20. Jun 2017   Aktuality

Fyzicky náročnú a monotónnu prácu odstraňujú v kováčni vďaka novým technológiám. Takou je aj presýpač, ktorý nahradil prácu jedného zamestnanca.

Úderom lisu sa kusy ocele premieňajú na výkovky v presným tvarom. Ešte predtým však musia prejsť ohrevom, ktorý ich zahreje na 1200 stupňov Celzia. Predstavte si zariadenie s pásom, po ktorom prechádzajú kusy ocele jeden za druhým a popri tom získavajú spomínanú ideálnu kovaciu teplotu. A v čom je teda ten spomínaný technologický pokrok? V spôsobe, aký sa kusy ocele dostávajú na pás. Pôvodné ohrevy v trnavskej kováčni potrebujú na to jedného zamestnanca, ktorý kusy ocele manuálne nakladá do zásobníka. Je to náročná a monotónna práca, pretože kým zamestnanec preloží jednu paletu oceľových kusov, celkom sa pri tom zapotí. Práve vďaka presýpaču odbudla táto fáza, pretože paletu s narezanými kusmi vyvezie výťah do výšky, presype ich do kruhového zásobníka, ktorý vibruje a kusy ukladá jeden za druhým na pás. Po ňom potom smerjú do ohrevu. Toto zariadenie stálo kováčňu 200-tisíc eur. Víziou do budúcnosti je vybaviť ním všetky automatizované ohrevy a ušetriť tak zamestnancov od manuálne ťažkej práce.

1 – Takto vyzerá celé zariadenie. Za okrúhlym zásobníkom celkom vľavo stojí výťah, ktorý vyvezie kusy ocele do výšky, kde ich do zásobníka presype. Potom smerujú po páse, dosahujú teplotu 1200 stupňov a sú pripravené na kovanie.

2 – Výkovky v zásobníku. Vibrácie ich ukladajú jeden za druhý.

Galéria

Výrobné firmy, univerzita a akadémia vied prepájajú svoje kvality

Kto môže kováčni pomôcť v oblasti výskumu? Ako by sme dokázali zamestnať viac šikovných študentov?…

Prečítať viac Zdielať

Oheň a treskot mašín. Študenti spoznali našu výrobu.

Mladí vzdelaní ľudia sú budúcnosťou každého hospodárskeho podniku a takýchto zamestnancov…

Prečítať viac Zdielať

Všetky aktuality

Najnovšie články

Výrobné firmy, univerzita a akadémia vied prepájajú svoje kvality

6. 11. 2019

Kto môže kováčni pomôcť v oblasti výskumu? Ako by sme dokázali zamestnať viac šikovných študentov? A ako dokážu spolupracovať priemyselné firmy?

Prečítať viac   Zdielať

Oheň a treskot mašín. Študenti spoznali našu výrobu.

19. 9. 2019

Mladí vzdelaní ľudia sú budúcnosťou každého hospodárskeho podniku a takýchto zamestnancov potrebujeme aj v kováčni. Aj preto sme sa tento rok zapojili do programu Automobilovej junior akadémie, ktorá podnecuje záujem mladých ľudí o štúdium techniky.

Prečítať viac   Zdielať

Pozrieť všetky články