Pre zákazníka z oblasti automotive dodáva kovačňa HKS Forge aktuálne dva typy výkovkov. Zákazník nedávno vyslovil požiadavku, aby boli tieto výkovky opracované do finálnej podoby a bez ďalších úprav pripravené na použitie.

„Po tomto dopyte sme zakúpili CNC sústruh na opracovanie výkovkov a momentálne už pracujeme na spustení jeho prevádzky,“ povedal Slavomír Gregor, výrobno-technický riaditeľ HKS Forge. Na nové pracovisko by podľa jeho slov mali pribudnúť aj ďalšie zariadenia, a to už na jar budúceho roka.

Finálne opracovanie výkovkov je už bežnou požiadavkou zákazníkov, kováčňa sa teraz opäť priblížila o krok bližšie ku konkurenčným závodom z Českej Republiky či Litvy. „Naskočili sme už aj na tento vlak a veríme, že nám to prinesie aj ďalšie zákazky,“ povedal Slavomír Gregor.

Pre klienta by mala kováčňa vo finále ročne dodávať 300-tisíc kusov výkovkov. V deň spustenia CNC sústruhu nastavoval na zariadení všetky dôležité parametre pre vzorkovanie tanierov Marek Rambala, vedúci opracovania.

„Stroj výkovok najskôr sústruží, pričom dosiahne rýchlosť až do 400 otáčok za minútu, v druhej fáze do neho vŕta diery požadovaných rozmerov a napokon závitník v tretej fáze vyhotoví závity,“ vysvetlil. CNC zariadenie vyrobili v Taiwane a kováčni ho dodala firma z Nových Zámkov.

kvet