Nadšenci historických bicyklov prešli ulicami Trnavy, uctili si kamaráta

Zdielať

10. Oct 2016   Aktuality

Vrátili čas o desaťročia dozadu. Nadšenci z občianskeho združenia Tyrnaviavelo v nedeľu prešli ulicami Trnavy na historických bicykloch a v dobovom oblečení z tridsiatych rokov. Akciou si zároveň pripomenuli aj pamiatku svojho zosnulého kamaráta Petra Dúbravca.

Trasa jazdy sa začínala od Bernolákovej brány, dvakrát urobili okruh okolo Trojičky, nasledovala pešia zóna a promenáda. Po krátkej zastávke pokračovali ku Kalvárii, kde si spoločne zaspomínali na bývalého pretekára a nadšenca historických bicyklov.

"Poznali sme sa ešte skôr ako klub vôbec vznikol, bol to náš dlhoročný priateľ. Pred vyše rokom nás náhle a nečakane opustil. Chceme si týmto uctiť jeho pamiatku, preto sme tejto promenáde historických bicyklov dali názov Memoriál Petra Dúbravca," vraví Juraj Pukanec.

Veteránske bicykle mu učarovali od malička. V klube momentálne pôsobí ako podpredseda.

"Keď som bol študent, kúpil som si motorku, ktorú som potreboval uskladniť. Začal som preto upratovať pivnicu po dedkovi, kde som našiel jeho bicykel značky Premier z roku 1930, ktorý ma nadchol až tak, že motorka išla bokom a bicykel som z časti zreštauroval. Dedkov bicykel sa stal mojou srdcovkou. V rodine je už takmer 90 rokov, jazdil na ňom ešte môj pradedo a verím, že raz budú na ňom jazdiť aj moji vnuci. Nepredal by som ho za žiadne peniaze, ba naopak zohnal som k nemu ešte dámsky a už to išlo. Do zbierky pribúdali ďalšie, dnes mám doma 20 archívnych kúskov," pokračuje Pukanec držiac pritom v rukách model z roku 1936.

Jeho hodnotu ani vyčísliť nevie. Do zreparovania investoval nespočetne hodín voľného času, energie a lásky.

„Bicykel vyrobila v Trnave firma Štefan Dalmady, treba ale podotknúť, že poskladali diely z veľkých fabrík ako boli firma FZK, Eska či Premier a vyrazili naň svoje logo."

O historickom pôvode bicykla zo slovenského Ríma hovorí aj fakt, že na prevodníku pri pedáloch je vyrytý nápis Trnava.

Najbližšie sa predstavia členovia Tyrnaviavelo v sobotu 7. mája na akcii „Budmerická fazuľovica“. Súťaž o najlepší pokrm spestrí výstava veteránov Retro auto-moto-velo, kde budú od 10.00 okrem historických vozidiel a motocyklov k nahliadnutiu aj bicykle od trnavských nadšencov.

V júni sa Tyrnaviavelo predstaví aj na tradičnom podujatí Piešťanské zlaté stuhy. Ďalší program klubu nájdete aj na tejto facebookovej stránke.

Pochopenie pre záľubu má aj u zamestnávateľa

Pri reštaurovaní historického bicykla si Juraj Pukanec vyrábal niektoré chýbajúce súčiastky aj svojpomocne. Pomohli mu pritom zručnosti z firmy HKS Forge, medzi Trnavčanmi známej ako kováčňa, kde pracuje na pozícii konštruktéra.

"Veteránske bicykle nie sú lacná záležitosť, zháňame si i dobové oblečenie. Neraz musíme dať niektoré jeho časti ušiť krajčírke, pretože je ťažké nájsť vhodné látky a strihy. Náš klub uvíta každý sponzorský príspevok. Teší ma, že aj vo firme kde pracujem, sa rozhodli podporiť naše aktivity, vďaka čomu budeme môcť prezentovať našu záľubu počas nastávajúcej sezóny," dodal Pukanec.

"Naša firma pôsobí v Trnave už tridsať rokov a so 150 zamestnancami patrí k výrazným zamestnávateľom v meste. Podporujeme viaceré aktivity v meste, ktoré sa spájajú s našimi zamestnancami. Cyklistický memoriál a vôbec budovanie povedomia aj o histórii cyklistiky považujeme za jednu zo zmysluplných vecí, pri ktorých radi pomôžeme," poznamenala Ivana Chytilová zo spoločnosti HKS Forge.

Galéria

 

Výrobné firmy, univerzita a akadémia vied prepájajú svoje kvality

Kto môže kováčni pomôcť v oblasti výskumu? Ako by sme dokázali zamestnať viac šikovných študentov?…

Prečítať viac Zdielať

Oheň a treskot mašín. Študenti spoznali našu výrobu.

Mladí vzdelaní ľudia sú budúcnosťou každého hospodárskeho podniku a takýchto zamestnancov…

Prečítať viac Zdielať

Všetky aktuality

Najnovšie články

Výrobné firmy, univerzita a akadémia vied prepájajú svoje kvality

6. 11. 2019

Kto môže kováčni pomôcť v oblasti výskumu? Ako by sme dokázali zamestnať viac šikovných študentov? A ako dokážu spolupracovať priemyselné firmy?

Prečítať viac   Zdielať

Oheň a treskot mašín. Študenti spoznali našu výrobu.

19. 9. 2019

Mladí vzdelaní ľudia sú budúcnosťou každého hospodárskeho podniku a takýchto zamestnancov potrebujeme aj v kováčni. Aj preto sme sa tento rok zapojili do programu Automobilovej junior akadémie, ktorá podnecuje záujem mladých ľudí o štúdium techniky.

Prečítať viac   Zdielať

Pozrieť všetky články